Статті:

Справа Леннона живе й перемагає

 

«Ти скажеш, що я мрійник,
Але я не самотній.
Колись і ти до нас приєднаєшся
І увесь світ буде єдиним»

«Уяви собі», Джон Леннон

 

Чи можна було нещодавно (усього лише якихось 30-40 років тому) мріяти про такий грандіозний концерт музики Джона Леннона й «Бітлз» на нашій сцені? Так що, здійснилися мрії? Правда Джона вже немає з нами. Але його непомітна присутність на київському концерті-акції «Come together», до 70-річчя від дня народження, який пройшов 9 жовтня на київській ВДНГ, надихає нас.

Ідея організаторів («Український музичний ярмарок», «Спілка звукорежисерів України») була не просто зібрати всіх, хто може зіграти музику «Бітлз», а створити потужне свято, з якісним звуком та світлом. Зібрати молоде покоління, яке небайдуже до музики Джона й «Бітлз» та тих, хто виріс разом з їхньою музикою і усі ці роки залишався вірним своєму одного разу обраному музичному шляху, не забуваючи «Бітлз». Таких знайдеться чимало. Цю кількість музикантів не вмістить сьогодні жодна сцена у світі, навіть якщо грати з ранку до вечора упродовж року.

На початку Київського концерту-акції «Come together» серед учасників свята лунало гасло «Леннон и сегодня живее всех живых!», це було більш ніж актуально. А через on-line трансляцію концерт став ще більш сучасним.

 

 

Варто також згадати, в рамках свята, виставку мого (пишаюся!) друга – скульптора Ігоря Романовського. Його роботами,що демонструвалися у другому павільйоні Експоцентру змогли насолодитися всі відвідувачі «Українського музичного ярмарку», а дехто під музику Леннона, ще й душевно поспілкувався з автором і творцем.

Ігор демонстрував свої скульптури на бітловські теми, а їх уже набралося стільки, що зараз ми готуємо їхній показ в «Музеї Бітлз» у Гамбурзі. Але разом з раритетами совкової «бітловської ери» (обкладинки гнучких платівок, журнали «Кругозор», фото тощо) показав свої рукописні зошити, які тоді ще школяр художник-початківець Ігор замалював бітловськими силуетами, інформацією про їхні пісні й непереможними бітловськими гаслами (типу «All together now», “Come together” або “All you need is love”). Самвидави, що дожили до сьогоднішнього дня, виглядають просто неймовірними артефактами.

Київський фанкклуб «Бітлз» досить оперативно підготував до цієї дати оригінальний диск «Джон Леннон - 70», на якому пісні Леннона виконують київські музиканти, а також значки й футболки, що теж було досить не зайвим.

Дев'ятого жовтня праворуч від головного фонтана Експоцентру відомими фірмами «Zinteco» і «Indigo-music» була обладнана велика сцена з якісним звуком, світлом і двома великими відео-екранами . Незважаючи на трохи похмурий і прохолодний день настрій як у музикантів, так і у глядачів був піднесеним. Мушу відзначити, що всі (від технарів до музикантів) у цей день працювали безоплатно. І хоча ( як звичайно буває практично на всіх open air концертах) часу для sound check`а катастрофічно не вистачало для того, щоб ідеально настроїтися, незважаючи на кілька «живих» затягувань і накладок – Свято, безперечно, відбулося!

Відкрила його студія сучасної музики «Сузір`я» з Черкас, дівчата якої так задерикувато й весело виконували попурі на бітловські мелодії, що зігріли й глядачів. З нового «бітловського покоління», яке додало свої фарби в знайомі до болю мелодії, слід також зазначити представлених Петром Полтаревим лауреатів міжнародного дитячо-юнацького конкурсу «Yellow submarine» 2010 року Віку Косів, Люду Селіну, групу «JT Fresh». Але більше інших глядачів уразив власник гран-прі семирічний Олег Александров. Юний бітломан так старанно виводив «Imagine», що всі погодилися з тим, що він був цілком гідний поїздки в Англію як переможець конкурсу.

 

 

 

Але навіть перелічити всіх учасників цього концерту справа непроста. А описати емоції або просто враження кожного -- це зовсім невдячна справа. І як не згадати черкаський десант, очолюваний організатором місцевого фан-клубу «Бітлз» Сергієм Радченком. Крім виступів «Сузір`я» і «Черкаси Джаз- квінтету Сергія Крашеніннікова» Сергій привіз у Київ відеоппривіт з Гамбургу від легендарного Хорста Фашера (менеджера «Star Club», де починали «Бітлз») і Моніки Штрумпф із гамбурзького «Музею Бітлз», що демонструвалися на великих екранах. А пізніше в програмі були також відеосюжети від BBC з Ліверпуля й Лондона. До речі, у Лондоні й Ліверпулі побував і Микола Подрезан, бітломан зі стажем, який стільки років мріяв про паломництво на батьківщину «Бітлз», що навіть інвалідна коляска не змогла його утримати від нестримного бажання пройти по бітловських місцях. А ілюстрацією його втілених мрій стали фотографії з місць «бітловських» подій.

 

 

Київський фанклуб «Бітлз» представив дві молоді групи – «The Airchoppers» і «Інший день», що цілком підтримали святковий настрій.

 

 

Але ж були ще ветерани-класики української естради «Кобза» і тріо «Либідь», міжнародний дует українки Олени Лузан і азербайджанця Парвина, ді-джейський проект «Erinya moon», важкий рок Юрія Товстогана, груп “White” і “Сад». Кожний з них зумів по-своєму віддати данину поваги талантам Джона Леннона й «Бітлз» - від джазових імпровізацій Володимира Соляника до гітарних чудес прославленого Енвера Ізмайлова.

Фіналом став виступ одного із самих професійних складів України – Cd-band. Разом з одним з перших виконавців «Бітлз» у Києві Сергієм Новохацьким, струнним квартетом «Київської Камерати» і духовою секцією вони зіграли цілий міні-концерт із пісень «Бітлз». Пізній вечір (концерт тривав близько п'яти годин) і холод не змогли відсахнути найстійкіших вірних шанувальників цієї безсмертної музики. Усі глядачі разом з музикантами заспівали ленноновську «All you need is love», у вступ якої Сергій Берендсон, лідер Cd-band, замість канонічної «Марсельєзи» органічно вписав початкові такти гімну України, що ще більше наблизило музику «Бітлз» до нас. Пізніше представники ВВС сказали, що київська акція була, можливо, самою масштабною і яскравою у всій Східній Європі, де святкування дня народження Джона Леннона проходило найчастіше в невеликих залах і клубах. Плюс on-line трансляція київської акції в Інтернеті, яку за попередніми даними дивилися в 67 країнах. Так що це ще раз підтверджує, що й сьогодні «Справа Леннона живе й перемагає!!!».

Федір Терпиловський
член оргкомітету акції «Come together»,
бітломан, рок-журналіст, кінознавець, телеексперт